EĞİTİM

TARİHÇE
Okulumuz Gediz Anadolu Lisesi adı altında 11 Ağustos 1992 yılında 2 Hazırlık Sınıfı ile Merkez İlköğretim okulu olarak inşaatına başlanan okulda eğitim ve öğretime başlamıştır. Daha sonra Anadolu Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği binanın ikinci katını yaptırarak 10 şubelik bir okul haline getirmiştir. 29.12.1999 tarihinde Kütahya Valiliği’nin olurlarıyla adı Mustafa Necip Alâyeli Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir.2000-2001 Öğretim Yılı İkinci Kanaat dönemi başında vakfımızında kurucusu hayırsever Rose Maria Karla ALÂYELİ tarafından eşi Mustafa Necip ALÂYELİ anısına yaptırdığı yeni binasına 12 Şubat 2001 tarihinde taşınmıştır.

BİNANIN FİZİKSEL DAĞILIMI
Binada 24 derslik , 4 laboratuvar(Fizik,Kimya,Biyoloji,Bilgisayar) , 1 toplantı salonu , 1 sınav salonu , 1 yemekhane , 1 depo,1 kütüphane,1 Ölçme Değerlendirme ve Sınav Merkezi, 1 spor odası , idare bölümü ve rehberlik servisiyle 22500 metreküplük hacme sahiptir.Ayrıca 900 metrekarelik halı saha ve 400 metrekarelik basketbol-voleybol sahasına sahiptir.

15 Ağustos 2004 tarihinde 1.Kata 90 metrekarelik alana granitten Sayın Rose Maria Karla ALAYELİ tarafından Atatürk Köşesi yaptırılmıştır.Köşede Atatürk Resminin yanı sıra granite işlenmiş Mustafa Necip ALÂYELİ ile Rose Maria Karla ALAYELİ’nin fotoğrafları granite işlenmiştir.

2005-2006 Öğretim yılında Okulumuzda Ölçme Değerlendirme Merkezi Kurulmuş olup, buraya her sınıf için ayrı ayrı dolaplar ve her ders ve sınıf için özel raflar yaptırılarak ünite sonlarında yaprak testlerin uygulaması ve değerlendirilmesi yapılmaktadır.Ayrıca Ölçme ve Değerlendirme Programı alınarak öğrencilerin başarı seyirleri takip edilmektedir.

LABARATUVARLAR VE KÜTÜPHANE
Bilgisayar laboratuvarında Bakanlığımız tarafından gönderilen 20 adet bilgisayarla birlikte Sayın Rose Maria Karla ALAYELİ tarafından 10 adet bilgisayarla toplam 30 bilgisayarımız mevcuttur. Fizik , Kimya ve Biyoloji laboratuvarları 90 ar metrekare olup , 30 öğrenciye göre çağımızın en son cihazlarına ve teknolojisine sahiptir.Ayrıca Kütüphanemiz Okulun öğretmen ve öğrencilerin başlatmış olduğu kitap bağışı kampanyasıyla kitap ihtiyacı giderilmeye çalışılmaktadır.06.10.2006 tarihi itibarıyla 3126 adet kitap bağış ve satın almakla temin edilmiş olup zenginleştirme çalışmaları devam etmektedir.

YÖNETİM – KADRO
Gediz Mustafa Necip Alâyeli Anadolu Lisesi Müdürlüğüne 20.07.2012 tarihinde Sn.Mehmet KALE okul Müdürü olarak atanmıştır.Müdür yardımcılığı görevine Sn.Abdullah ÖZGÜN atanmıştır.Toplam 21 Öğretmen, 383 öğrenci , eğitim ve öğretimini Türk Milli Eğitimi’nin amaçları ve Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda hizmet vermektedir. Sayın Rose Maria Karla ALÂYELİ tarafından finansmanı karşılanan bir gece bekçisi, bir bahçıvan ve Okul Aile Birliğince bir hizmetliyle hizmetine devam etmektedir.

ISO9000 ve KALİTE ÇALIŞMALARI
Okulumuzun fiziksel güzelliğini, ruhsal olarak da güzelleştirmeyle bütünleştirme düşüncesinin vermiş olduğu arayışla 2002 yılının Ekim ayından itibaren KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ İSO 9001:2000 çalışmaları başlatıldı.Yaklaşık sekiz aylık bir eğitim ve denetim çalışması sonunda 14 HAZİRAN 2003 tarihinde TSE İSO 9000 BELGESİ almaya hak kazandık.Vizyonumuz önümüzdeki üç yıl içinde eğitim ve öğretimin her alanında ilk sırada yer almak ve model okul olmaktır.Misyon olarak da Atatürkçü Düşünce Sistemini benimsemiş, özgüven ve sorumluluk sahibi, bilim ve teknoloji eksenli düşünebilen, karakteri gelişmiş, nitelikli insanlar yetiştirmek MİSYONumuz olmuştur.
Mustafa Necip Alâyeli Anadolu Lisesi bu belgeyi almakla ilçemiz Gediz’de,ilimiz Kütahya’da ilk olurken Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı okullar içinde TSE belgesi olan üçüncü okul olmanın da gururunu yaşamaktadır.
2005 -2006 yılı Yeni Belge Denetimi başarıyla sonuçlanarak 3 yıl daha belge kullanma hakkını kazanmıştır.

AVRUPA BİRLİĞİ EĞİTİM VE GENÇLİK PROGRAMLARI
Okulumuz 2005-2006 öğretim yılı için Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları çerçevesinde Slovakya’nın Zilina Şehri Kysucke Nove Mesto Lisesi ile Sokrates Comenus 1 Dil Projesi yapmış, Ulusal Ajanslar tarafından kabul edilmiş ve okulumuz 14 öğrenci 3 öğretmenle Kasım 2005 içinde Slovakya’ya gidilmiş projenin birinci aşaması tamamlanmıştır.Partnerimiz olan okul da Nisan 2006 tarihinde okulumuza gelerek proje tamamlanacaktır.Bu sayede farklı dilde,inançta,yaşayışta farklı coğrafyalarda ve kültürde yaşayan insanların beraber ortak çalışmalarla birbirlerini tanımaları sağlanarak ve ülkelerin tanıtımı yapılmış olacaktır. 2006-2007 dönemi için de Estonya ve Fillandiya ile ortak bir proje yapılmış ve öğretmenler proje kapsamında karşılıklı olarak ziyaretlerde bulunmuştur. 2010-2011 yılı için de yeni bir proje yapılarak Ulusal Ajansa gönderilmiştir.Projeye şu an İtalya ortak olarak görünmektedir.

SOSYAL,SPORTİF VE KÜLTÜREL ÇALIŞMALAR
Okulumuz 2005-2006 öğretim yılında da her türlü etkinliğe katılmakta ve yapmaktadır. Mustafa Necip Alâyeli Spor Kulübu Derneği kurulmuş, tüzüğü onaylanmıştır.Bu sene Türk Halk Müziği ilçe yarışmasında birincilik,Şehide Mektup Yarışmasında ikincilik ve üçüncülük, krosta ilçe birinciliği ve il ikinciliği, masa tenisinde kız erkek ilçe birinciliği ve il ikinciliği,voleybol kız ilçe birinciliği alınmıştır.Halk oyunları çalışmaları, Badminton çalışmaları devam etmekte olup,Açılan tiyatro yarışmasına katılınarak İlçe birincisi, Atatürk’ün Doğumunun 125.yılı olması nedeniyle ilçe genelinde yapılan bilgi yarışmasında birinci olunmuştur.

2006-2007 öğretim yılında Halk oyunları ekibimiz İl genelinde Geleneksel Dalda 2. Stilize dalda 1. olmuştur.Bölge yarışmalarına katılacaktır.Krosta kızlarda ve erkeklerde ilçe ikinciliği, ilde erkekler 3.oldular.Voleybolda kızlarda ilçe 2.si. Masa tenisinde erkeklerde ilçe ikinciliği, badmintonda ilçe birinciliği, önümüzdeki günlerde il yarışmalarına katılınacaktır.

2010 yılında Mustafa Necip ALÂYELİ adına Kütahya ilini kapsayan “Hikaye Yarışması” düzenlenmiş ve yarışmada dereceye giren öğrencilere Mustafa Necib Alayeli Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından Bilgisayar,Televizyon ve Fotoğraf Makinesi ile ödüllendirilmiştir.

2011 yılı 2.si düzenlenecek olup gerekli onaylar alınmış ve 2011 yılında yarışmaya Kütahya ve çevresinde bulunan toplam 10 il dahil edilmiştir.

2011 yılı Sportif başarı olarak Kız Futsal takımı il ikinci olmuştur. Futsal Erkek Takımı da il birincisi olarak 17-25 Mart 2011 tarihleri arasında Bölge Finallerine katılacaktır.

ÖLÇME DEĞERLENDİRME MERKEZİ
2005-2006 Öğretim Yılında Okul içinde oluşturulan sınav merkezi aktif olarak çalışmalarına başlamış, 2006-2007 öğretim yılında da çalışmalarına hızlı bir şekilde devam etmektedir. Kültür yayıncılıkla anlaşma yapılmış, deneme sınavları ve yaprak test uygulamaları devam etmekte olup, yeni bir optik okuyucu ve sınav programı Okul Aile Birliği tarafından alınarak hizmete girmiş, bu sayede yapılan tüm derslerin yaprak testleri ve her sınıfın Deneme Sınavları en kısa sürede okunup değerlendirilerek analizleri yapılmaktadır. Kendi sınavlarımızla beraber ilçe genelinde 9. sınıflarda 4 adat sınav yapılması karalaştırılmıştır. Yabancı Dil Sınıfına hem sözel hem de Yabancı Dil Deneme sınavları yapılmaktadır. Bu çalışmayla da diğer okullarımıza örnek olunmuştur.

KULLANILAN PROĞRAMLAR
Bilsanın okul programının yanı sıra, maaş,kütüphane, memur devam- devamsızlık, karnem net, öğrenci devam devamsızlık programları kullanılmakta olup, öğrenci devamsızlıkları ve diğer bilgiler veliye cep mesajı yoluyla iletilmektedir.

ÖSS BAŞARISI
Bugüne kadar mezun olan 853 öğrencimizin 762’i üniversite programına yerleştirilerek %89 genel bir başarı seviyesi yakalanmıştır. Okulumuzun Eğitim-Öğretim seviyesinin yükselmesinde Mustafa Necip Alayeli Çağdaş Eğitim Derneği ve Okul Aile Birliğimizin katkıları da bir gerçektir.

DERNEKLERİMİZ (MNA ÇAĞDAŞ EĞİTİM DERNEĞİ)
Mustafa Necib Alayeli Çağdaş Eğitim Derneği öncelikle okulumuzun her türlü faaliyetlerinin yürütülmesinde finansal destek sağlamak, ihtiyacı olan öğrencilerimizin gereksinimlerini gidermek amacıyla kurulmuş bir dernektir.

MUSTAFA NECİB ALAYELİ ANADOLU LİSESİ OKUL AİLE BİRLİĞİ
Okul Aile Birliği MNA Anadolu Lisesi açıldığından beri faaliyet göstermektedir. Ancak koruma derneklerinin fonksiyon değişikliğinden sonra daha da aktif olmuştur. Okul kantini ve halı saha işletmesi ile birlikte diğer alanlarda da etkili olmaktadır.

MUSTAFA NECİB ALAYELİ GENÇLİK FAALİYETLERİ KULUBÜ
2006 yılında kurulan kulüp MNA Anadolu Lisesi bünyesinde yapılan spor etkinliklerinin kulüp çatısı altında sürdürmeyi hedeflemiştir. Futbol,basketbol,voleybol,badminton ve halk oyunları gibi birçok alanda faaliyet göstermektedir. 2007 yılı Federasyon kupası yarışmalarında il ve bölge birinciliği sonrasında İzmir de yapılan Türkiye Finalinde Halk Oyunlarında Stilize dalda Türkiye 2.si olmuştur.Kulüp her branşta çalışmalarına devam etmektedir. Kulübümüzün 24 üyesi bulunmaktadır.